h1

Türkiye’deki Televizyon Programları Sizi Eğlendiriyor mu ?

June 25, 2011

Başlığı okur okumaz hemen cevabınızı hazırladığınızı tahmin edebiliyorum. Bu soruya “EVET”, “HAYIR” gibi cevaplar verebileceğiniz gibi bambaşka cevaplar da vererek görüşlerinizi RENKLİ TELEVİZYON ile paylaşmanızı çok istiyorum. Bu sayede Türk ekranlarına daha güzel programlar kazandıracağımızı ümit ediyorum.

Aslında uzun bir zamandır yazmak istediğim bir konu olan “Türkiye’deki Televizyon Programları” konusunu başka bir başlık altında yazacaktım ama anketin tamamlanmasının ardından bu konuyu bugünkü yazımda değerlendirmeye kadar verdim. Facebook üzerinden  küçük bir anket yaparak 111 kişiden aldığım cevaplar sonucunda ortaya çıkan televizyon manzarası açıkçası beklediğim gibiydi.  Çıkan sonuca göre Türkiye’deki televizyon programlarının oldukça büyük bir kesimi (üniversite mezunu ve orta gelir grubu) eğlendirmediğini söyleyebilirim. Ankete katılanların verdiği cevaplara bakacak olursak bunu daha yakından anlayabiliriz. İşte verilen cevaplar:

HAYIR: 44 kişi.

SEYRETMİYORUM: 43 Kişi

DAHA KALİTELİSİNİ BULDUM: 11 Kişi

SEN YOKSAN TV İZLEMEM: 3

HİÇ BİR ZAMAN: 2

EVET:8

Sonuçlara bakarak elbette ki tüm Türkiye’nin televizyon alışkanlıklarını ölçemeyiz ama şu bir gerçek ki Türk televizyon programları özellikle eğitimli kesim tarafından pek fazla beğeni görmüyor. Belki izleniyor olabilirler ama eğer sağlam alternatifler olursa yerlerini kolay kaybedeceklerini tahmin ediyorum. Türkiye’de bildiğiniz gibi Nielsen firması sürekli olarak ratingleri ölçüyor ve toplanan sonuçlara göre tüm Türkiye’nin genel rating haritası çıkarılıyor. Yapılan rating ölçümleri bizlere izlenme oranlarını sunuyor olsalar bile tahminimce bu makinalar düşük gelir ve az eğitimli  izleyicilerin evlerine yerleştiriliyor. Yerleştirilen makinaların sayısı da kısıtlı olunca (2201 ) yapılan ölçümler bu küçük kitle temel alınarak oluşturuluyor. Buradaki sorun, bu makinaların belirli kişilere verilip verilmediği ? Tüm reklam gelirlerini belirleyen bu sistemin çok sağlıklı olduğuna inanmıyorum.

Kısaca ulusal kanallarak bakacak olursanız Türkiye’de televizyon izleyicisinin önünde aslında çok da fazla bir seçenek olmadığını göreceksiniz. Fakat kablolu ve diğer televizyon platformları işin içine girince seçenek oldukça fazlalaşıyor. Her ne kadar seçenek fazla olsa da genel anlamda kemikleşmiş olan yayın kuruluşları her zaman en çok izlenenler olarak öne çıkıyorlar. Bu kanalların ana amacı para kazanmak olduğu için çoğu zaman kalite, yaratıcılık vb olgular yayınların dışında bırakılıyorlar. Bu yüzden de seyirciler seks, kavga, dram, dedikodu gibi konuların etrafında dönen yapımlarla ekrana çekilmeye çalışılıyor. Bu aslında sadece Türkiye’de olan bir durum değil ama ne yazık ki sektörün getirileri buralara bel bağlamış durumda.

En büyük ulusal kanallar olan KANAL D, ATV, SHOW TV, STAR izlemek isteyen seyirci özellikle hafta içi  bol miktarda dizi ile karşılaşıyor. Dizilerin sürelerini hesaba katarsanız akşam 8 ile 11 arasında televizyonlarını bu kanallara çeviren izleyiciler ağırlıklı olarak diziler arasında bir tercih yapmak zorunda kalıyor. Dizi izlemek istemeyen seyirci ise  haber, spor ve diğer konularda yayın yapan başka kanallara  zaplıyor. Erkek seyirci daha çok futbola ilgi duyarken bayan izleyiciler ise dizilere daha fazla zaman ayırıyorlar. Haftada bir yayınlanan yurt dışından alıntılanmış Acun Ilıcalı yapımları ve büyük ölçekli sohbet programları (Beyaz Show, Okan Bayülgen vb)  haftasonları seyircilere sunuluyor.  Zaman zaman popüler olan yarışma programları ise  seyircilerin diğer alternatiflerini oluşturuyorlar.  Genel anlamda bunların dışında elle tutulur çok fazla bir alternatif bulunmuyor.

Genel olarak kısa bir özet geçecek olursak ülkemizde televizyon programları yurt dışındaki yaratıcılardan beslenerek gelişmeye devam ediyor. O yüzden de yapımcılıktan çok AL-UYARLA- YAYINLA mantığı sektörü sürüklüyor. Yabancının nasıl arabasına biniyorsak aynı şekilde yabancıların yarattığı programları izleyerek zaman geçiriyoruz. Burada yapılan Türkiye’ye göre uyarlamak, işte tam burada da düşük eğitim, kavga, düşük gelir gibi noktalar temel alınarak uyarlama yapılıyor. Bu yüzden de Nihat Doğan olsun, Taner olsun bu tarz televizyonla bağı olmayanlar popüler kültüre yem olarak sunuluyor.

Diziler ise ağırlıklı dram, seks, zengin-fakir, mafya temaları ile süsleniyor.Sürelerin uzun olması çalışanları ve oyuncuları yıpratıyor. Bu da kaliteyi düşürüyor. Çok özgün bir konu ve farklı bir yaratıcılık ile şekillenmekten çok günlük hayatın içerisine drama enjekte edilerek diziler yaratılıyor.

Haberler oldukça stresli bir şekilde hazılanıyor, gündem çoğu zaman kötü olaylara sahne olduğu için izleyici haber izleyerek olumsuz etki altında kalıyor.  Terör, tartışma, kavga, cinayet ve siyaset ana temalı haberler sert fon müzikleri ile sunularak olumsuz etki daha da arttırılıyor. Aynı şekilde tartışma programları da çeşitli görüşleri karşı karşıya getirerek sık sık gerginliklere sahne oluyor.

Futbol programlarınının içeriği de bunlardan pek aşağıya kalmıyor ve çoğunlukla tartışmalardan beslenerek seyirciye sunuluyor. Sohbet programları ise yeni yüzlerin yerine ekranlarda çok uzun zamandır olan isimler tarafından sunulmaya devam ediyorlar. Kemikleştikleri ve sunucuların zamanla ister istemez yoruldukları doğal olarak da yaşlandıkları için kalite zamanla düşüyor.

Türkiye’deki televizyon programları hakkında sizlerin de olumlu ya da olumsuz görüşleri mutlaka olacaktır. Bu görüşlerinizi yorum olarak yazımızın altına iekleyerek televizyona getirmeye çalıştığımız kaliteli yayıncılık anlayışına destek verebilirsiniz. Türk televizyon sektörünün genel hali bu olsa da yine de kaliteli isimlerimizin olduğunu  ve en azından kısıtlı imkanlara rağmen iyi işlere imza atmaya çalıştıklarını  unutmayınız.

Saygılarımla,

 

Rıfat Karlova

http://www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: