h1

Televizyon Formatında “Demo”nun Önemi

June 2, 2011

Renkli Televizyon sitesini kurduktan sonra fark ettim ki çok sayıda kişi televizyon formatları konusunda birşeyler yapmak istiyor. Kimisi daha profesyonel kimisi oldukça acemi olsa da TV endüstrisine birşeyler katmak isteyenlerin bulunması aslında sevindirici bir durum. Fakat ne yazık ki şunu belirtmem gerekiyor ki televizyon endüstrisinde sadece bir program fikri ile  OK almak neredeyse imkansıza yakın bir olasılık içeriyor. Bu yüzden de formatınız ne olursa olsun elinizde Demo kaydının olması programınızı yapımcılara pazarlarken elinizde bir anahtar görevi görüyor.

Yapımcılar genelde yabancı ülkelerden aldıkları program formatlarını Türkiye’de uyguluyorlar, çünkü ellerinde hazır olan bir program temeli onların riskini azaltıyor.Yabancı ülkede bulunan yapımcılar programlarını pazarlayanlar canlı görüntüleri Türk yapımcılarına izletikleri zaman elbette ki etkisi büyük oluyor. Bu yüzden de Türk yapımcılar alacakları programları görerek karar veriyorlar. Programın seyircisini, stüdyosunu ve diğer tüm hatlarını gören Türk yapımcı daha sonra kararını veriyor.

Şimdi siz düşünün elinizde sadece kağıtta duran bir formatınız var, bunu nasıl yapımcıya göstereceksiniz ? Kalem ile çizilecek bir şey de olmadığı için elinizde amatör de olsa bir demonun bulunması gerek. Maddi gücünüz eğer fazla ise  çok güzel bir demo çekerek  yapımcıyı etkileyebilirsiniz. Bunun tersi bir durumda ise kısıtlı da olsa elinizdeki imkanlar doğrultusunda programınıza temel bir demo çekmenizi öneriyorum.

Karşı tarafa ne yapmak istediğinizi tam göstermenin en güzel yolu “Demo” hazırlamaktan geçiyor. Böylece yapımcı program önerinizi kafasında oturtabilir. Ayrıca küçük detayları da demonuza eklerseniz yapımcıya daha profesyonel bir teklif sunmuş olursunuz. Aksi halde “Benim formatım var, çok güzel bir dinle bak.” Şeklinde amatörce girişeceğiniz her türlü girişim ne yazık ki kısa sürede geri çevrilecektir. Siz siz olun formatınızı sağlam hazırlayın ve demonuzu da buna ekleyerek yapımcılarla görüşün.

Saygılarımla,

Rıfat Karlova

http://www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: