h1

Şovmenler ve Yabancı Dil

June 2, 2011

Çok fazla şovmenimiz yok ama mutlaka birazdan yazacağım durumlara sizler de tanıklık etmişsinizdir. Örneğin ünlü bir Amerikalı ya da diğer bir ülkeden yabancı bir yıldız Türkiye’ye gelmiştir ve televizyonda konuk olarak sohbet programlarımızdan birine katılmıştır. Ekranlarımızdaki eğlence programlarımızın da sayısı zaten 3 ya da 5 tanedir. Bu yüzden yabancı bir konuğun eğlence amaçlı çıkacağı program sayısı da oldukça sınırlıdır.

Genelde böyle durumlarda ne yazık ki şovmenlerimiz durumu idare ettirecek kadar dil bilmedikleri için en sığ esprileri yaparak yabancı konuklarını ağırlamaya çalışırlar. Yanlarında da bir tercüman bulunur ve çeviriyi yaparak programı sürdürmeye çalışır. Halbu ki şovmen yabancı dil bilse orada daha farklı bir hava yaratabilir ve konuğunu da rahatlatır. Yabancı dil bilmeyen şovmen konuğunun karşısında rahat haraket edemez ve  program kontrolünün dışında gelişir. Nasıl sokakta dil bilmeyen vatandaş yabancı ile konuşmak durumunda kalınca şaşırıyorsa kanalda program yapan şovmen de aynı duruma düşer ve bu eğitimli izleyiciyi tatmin etmez. Yabancı dil bilmeyen bir şovmen de ne yazık ki dünyayı takip edemez. Dış dünyadaki meslektaşları ne yapıyor? İnsanlar ne izliyor?  Bu tip ince bilgilere sahip olmak önemlidir.

Bu yüzden anadilimiz Türkçe olsa da yabancı ülkeleri ve dış kültürleri daha yakından tanımak için en azından  İngilizce’ye hakim olmamız gerekmektedir. Türkiye gibi hedeflerini daha çok gelişmek ve modernleşmek olarak koyan bir ülkenin programcıları  da mutlaka dil bilerek ekranlarda yerlerini almalıdırlar. Bu sayede yabancı konuklar geldiği zaman kullanacakları güzel dil ve yapacakları zeki esprilerle dünya eğlence kültüründe de önemli bir yer edineceklerdir.

Yeni nesil şovmenlerin yeni yeni belirmeye başlayacağı bu dönem içerisinde sadece Türkçe ile kilitli kalan şovmenlerimiz  ne yazık ki yerel olarak kalmaya devam edeceklerdir. Daha renkli bir televizyon ve eğlence dünyası için yabancı dilleri kuvvetli, eğitimlerini üst seviyede almış isimler Türkiye’ye çok şey kazandıracaklardır.

Saygılarımla,

 

Rifat Karlova

http://www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: