h1

Uzakdoğu Televizyonlarındaki İlginç Şovmenler “B-Ka”

May 27, 2011

Uzakdoğu Televizyonlarındaki İlginç Şovmenler “B-Ka”

Türkiye’de ve dünyanın pek çok yerinde olmayan bir meslek türü olan “B-Ka”lar aslında şovmen olan fakat televizyonda genelde ikinci planda olan kişilere takılan bir isimdir. Bu isim Çince’ye kırık İngilizce’den geçmiştir ve Çince konuşulan coğrafyada sık sık kullanılır. “B-Ka” denen yani “A” sınıfı en ünlü şovmenlerin arkasında kalan kişiler çok sayıdaki televizyon programlarına katılarak insanlara komik hikayeler anlatırlar. Sadece Tayvan’da en az 20 tane eğlence ve sohbet program olduğunu düşünürseniz “B-Ka” ların ne kadar çok olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu şovmenler kanallar arasında mekik dokurlar ve her türlü eğlence programında gözükürler. Kendilerine “Sanatçı” da diyen bu televizyon insanları çoğu zaman bir dizi ya da reklamda da izleyicinin karşısına çıkmaktadırlar. İçlerinden epey ünlü olanlar zamanla geri plandan ön plana kadar yükselerek sunuculuk da yapmaya başlamaktadırlar. “B-Ka”ların da içlerinde sıralamalar vardır ve her programa katılan kişi hemen “B-Ka” sayılmaz.

Batı ülkelerinde genelde şov programlarına katılanlar ya şarkıcı ya da oyuncudurlar. Bunun dışında eğlence sektöründe farklı alanlarda bulunan kişiler de eğlence programlarında sık sık boy gösterirler. Batıda şovlara komiklik yapmak ya da sadece rating kazandırmak için katılan kişiler de vardır ama bunlar genelde sabit kanallardadırlar. Uzakdoğu’da bu tür şovmenler ise her kanala gidip her türlü eğlence programına katılırlar. İşleri hikayeler anlatmak ve insanları güldürmek olan bu kişiler eğer kendilerini gösterebilirlerse televizyonda zaman içerisinde iyi yerlere gelebilirler.

“B-Ka” olan bayanlar oldukça seksi giyinerek izleyiciyi etkilemeye çalışırlar. Erkek olanların bazıları ise şarkıcılığı denemiş fakat başarılı olamamış kişilerden oluşmaktadır. Her birinin menajeri vardır ve kanallar yapacakları programlara gore menajerleri arayarak “B-Ka”ları programlarına davet ederler. Her programa katılan kişiye belli oranda para verilir ama herkesin ücreti aynı değildir. Eğer seyircinin sevdiği ve sürekli televizyonda görmek istediği bir isimseniz ücretiniz de buna gore fazla olmaktadır. Bazı “B-Ka”lar oldukça donanımlıdırlar. Şarkı söylerler ve tiyatro geçmişleri bulunmaktadır. Bu tür isimler televizyonda daha hızlı yükselebilmektedirler.

Türkiye’de kısıtlı sayıda televizyon program üretildiği ve yeni yüzlere daha az şans verildiği için bizde bu tarz bir şov işi yoktur. Uzakdoğu’da “B-Ka”şovmen olmak da büyük bir başarı sayılır ve hatrı sayılır paralar kazanılabilir. Televizyona ilk adım olan bu şov şekli  aslında bir nevi televizyonda parlamak için büyük şanstır. Ne yazık ki Türkiye’de istediğiniz kadar yetenekli olun bu tür şansları Uzakdoğu’daki kadar çok yakalayamayabilirsiniz. Türkiye’de sektör aslında dar değildir ama yeni isimlere verilen şans oranı oldukça düşüktür. Bu yüzden de yeni şovmen çıkması için seneler geçmesi gerekmektedir. Halbuki Uzakdoğu’da bir şekilde TV’ye girip şansınızı deneyebilirsiniz ve yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz. İyi değilseniz zaten zamanla ekranın dışında kalacağınız için en azından deneyerek görme şansınız vardır.  Öncelikle B sınıf olarak pişerseniz yapımcıların ilgisini çeker ve diğer projelerde de yer alabilirsiniz.

Rıfat Karlova

www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: