h1

Uzakdoğu’daki İnanilmaz Reklam Çeşitliliği

May 2, 2011

Reklamlar hayatımızın vazgeçilmez parçaları ve aynı zamanda kanalların en büyük gelir kaynaklarıdırlar. Her ülkede kendi iç piyasasına göre sayısız reklam yayınlanmakda ve o ülkelerdeki ünlü isimler sık sık reklamlarda yer alarak halkın karşısına çıkmaktadırlar. Ülkemizde de durum hemen hemen aynı olsa da reklam çeşitliliği bakımından Uzakdoğu’nun oldukça gerisinde olduğumuzu söyleyebilirim. Bizde yayınlanan reklamlar genelde kemik ürünlerin reklamları olarak göze çarpmaktadırlar. (Deterjan, telefon, araba, gıda vb.) Uzakdoğu ise (Onlarca çeşit su, onlarca çeşit içecek, ilaç, içki, araba, elektronik ürünler vb.) sayısını bilemeyeceğimiz kadar çok reklama ev sahipliği yapmaktadır.

Yaşamış olduğum Tayvan’da nüfusun 25 milyona yakın olmasına rağmen yaşanan çılgın gıda tüketiminin dünya üzerindeki çoğu noktadan fazla olduğuna eminim. Bu yüzden de  televizyona reklam veren firmaların sayısı oldukça fazla. Neredeyse marketlerde gördüğümüz her ürünün reklamı ve o ürünü tanıtan bir ünlü yüzü bulunuyor. Reklamların kaça mal olduğunu bilmiyorum ama sudan tutun, içkiye kadar her türlü reklamı televizyonda görmek mümkün.

İçki reklamları hem televizyonda hem de yazılı medyada altlarında uyarı ile yayınlanıyorlar. Reklam çekim teknikleri oldukça renkli ve çok sayıda ünlü yüz kullanılıyor. Hatta öyle ki, bazı ünlüler yılda 10’dan  fazla reklamda oynayabiliyorlar. Tayvan’ın Kıta Çin ile olan kültürel ve ekonomik ilişkilerinin de etkisinden olacak çoğu ünlü yıldız Kıta Çin ve Hong Kong gibi dev ekonomileri barındıran yerlerde de yayınlanan reklamlarda oynuyorlar.

Çinlilerin aslında hiç bilmediğimiz ve Türkiye’den gözükmeyen dünyaları hiç de geri kalmış değil, hatta oldukça gelişmiş. Çoğu zaman basınımızda çıkan olumsuz Çin imajı Uzakdoğu’da daha yumuşak bir hal alıyor. Bölgedeki ünlü Çinli yıldızlar yaklaşık 2 milyara ulaşan bir nüfusun içerisinde büyük etkiye sahipler. Bu yüzden de Malezya’dan tutun da Avustralya’ya kadar sayısız ünlü Çinlinin ismini her hangi bir Kıta Çin, Tayvan, Hong Kong ürününün üzerinde görebilme ihtimaliniz oldukça fazla.

Gazete, dergi ve radyo yayınlarında da bolca yıldız karşımıza çıkıyor. Her ürün reklamında yer alan ünlü ismin ürünlerin yanında bir de imzası bulunuyor. Çocuksu ruhla çekilen reklam sayısı oldukça fazla. Bebeksi sesler, oyuncaklara benzeyen şekillerle süslenen reklamlar ile firmalar satışlarını arttırmaya çalışıyorlar ve ortaya yüzlerce reklam çıkıyor. Tayvan’da yayın yapan kanal sayısı da 100’ün üzerinde ve sayısız program alternatifiniz bulunuyor. Aynı zamanda internet ve diğer sosyal medya kullanım oranları da oldukça fazla ve reklamlarla dolu bir hayat yaşanıyor.

Sevgilerimle,

Rıfat Karlova

http://www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: