h1

Televizyon Programlarında Kurgunun Önemi

April 25, 2011

Kurgu belki de programın başarısını etkileyen en önemli noktaların başında gelmektedir. Kurgu dediğimiz zaman sadece program formatı değil aynı zamanda bu formatın nasıl işleneceği de göz önüne alınmalıdır. Çünkü çok iyi bir format kurgudaki hatalar yüzünden başarısız olabilir. Bu yüzden de kurguyu belirlerken programın  açılışından kapanışına kadar çok detaylı bir planlama yapılması gerekmektedir.

Birçok kişi televizyon formatları üretmek istese de iş sadece formatı üretip kanala satmaya çalışmak olmamalıdır. Programın tüm detaylarını ince eleyip sık dokuyarak dökümanlandırmak gerekmektedir ki yapımcılar dosyaları okudukları zaman kafalarında nasıl bir yol izleyeceklerine dair bir plana sahip olsunlar.

Kurguda dikkat edilecek en önemli unsur izleyiciler göz önüne alınarak tasarlanmalıdır. Örneğin bir yarışma formatımız var ve buna uygun bir kurgu hazırladığımızı farz edelim. Bu programın ilk açılışı nasıl olacak? Sunucu nereden çıkacak? Nasıl bir stil de sunum yapılacak?  Seyircilere heyecan unsuru ne kadar verilecek?   Tüm bu sorular kurgunun içerisinde tek tek hesaplanması gereken kritik noktalardır. Çünkü hiç bir program kurgu hazırlanmadan ekrana getirilmez, yetersiz kurgu çalışması yapılırsa zaten program çok dağınık gözükür ve seyirciler bunu fark ederler. Bu yüzden 60 dakikalık bir programın dakika dakika analizi önceden hazırlanmalıdır.

Özellikle reality şov diye adlandırılan programlarda kurgu en fazla göze çarpan detaydır. Çıkan kavgalar, gerginlikler, ve diğer tüm olaylar hep kurgunun bir parçasıdırlar. Kurguya göre dram olacaksa nerede ne zaman olacağı hesaplanmalıdır.Örneğin bir yarışmacı ağlayacaktır, ve kameralar zoomlanacaksa önceden bunun senaryosu hazırlanır ve ona göre program çekimleri yapılır. Diyelim kutu açıyorsunuz ve kurgunuza göre heyecan yaratacaksınız, o zaman kutuları açmak  için 1 dakikadan fazla bir bekleme süresi kurgulamanız gerekmektedir. ( Aşırı uzun olsa da Türkiye’deki kurgu durumu genelde bu şekilde hazırlanıyor.) Bu süre zarfında yarışmacının halleri, sizin söylecekleriniz hep kurgunun bir parçasını oluşturmaktadırlar.

Açıkçası bir nevi senaryo yazmayı andıran televizyon programında kurgu konusu kısaca bu şekilde açıklanabilir.  Bu yüzden eğer formatınız varsa buna uygun bir kurgunuzun da olması gerekmektedir. Daha sonra program akışını düzenledikten sonra istediğiniz kurguya yönelik çekimlerinize başlayabilirsiniz. Şimdi düşünün bakalım, eğer yapımcı olsaydınız nasıl kurguda programlar çekerdiniz?

Sevgilerimle,

Rıfat Karlova

http://www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: