h1

Televizyonda Yönetmen Faktörü

April 10, 2011

Yönetmen dediğimiz zaman ilk aklımıza  sinema yönetmenleri gelse de görsel sanatların tümünde sahneyi ve oyuncuları kontrol eden çok sayıda yönetmen bulunmaktadır.  Yönetmenler ister bir oyunu ister bir filmi ya da her hangi bir canlı performansı yönetsinler, almış oldukları görev oldukça önemli ve bir o kadar da zordur.

Yönetmenin performans sergileyecek olanlarla kuracağı iletişim ortaya çıkacak olan gösteriye gerçek şeklini verecek olan en büyük faktörlerin başında gelmektedir. Her yönetmenin kendi stili ve bakış açısı olduğu için ortaya çıkacak olan sonuç da her defasında farklı olmaktadır. Bunlar içerisinden ciddi anlamda fark yaratan ve kendi stilini oluşturanlar ise zamanla dünyanın en önde gelen yönetmenleri arasında yer alacaklardır. Elbette ki bu kadar büyük bir noktaya yükselmek hem çok çalışmayı hem de sürekli öğrenmeyi gerektirmektedir.

Konumuz televizyon olduğu için bu alanda çalışan yönetmenlerin programlara olan etkisine  bakacak olursak yönetmenin TV programına olan etkisini  daha yakından anlayabiliriz. Yönetmenin kamera arkasından vereceği direktifler sunucuları ve kamera önünde çalışanları inanılmaz derecede etkilemektedir. Geçtiğimiz günlerde başladığım yeni TV programında da aynı şekilde yönetmenlerin etkilerini çok daha yakından gözlemleme fırsatı yakaladığım için bu konuyu daha yakından görüp sizlerle paylaşabiliyorum.

Yönetmen eğer ciddi ve gergin ise sizinde performansınız olumsuz etkilenecektir. Özellikle TV gibi hızlı çekimlerin yapıldığı bir sektörde yönetmen ile sunucunun uyumu inanılmaz önemlidir. Kısa süre içerisinde en iyi sonucu almak isteyen TV kanallarının yönetmen seçimi programın başarısına büyük etki yapacaktır. Yönetmenin programa katacağı her artı daha fazla başarı getirmesi açısından önemlidir. Bu yüzden yönetmen seçimini yaparken birçok faktörü göz önüne getirmek gerekmektedir.

Örneğin benim yer aldığım TV programının ilk bölüm çekimlerini yapan yönetmenin ışık ve görselliğe aşırı önem vermesi süreyi uzatması ile set ekibinin performansına olumsuz etki yaparken ikinci bölümü yöneten yönetmenin daha sıcak tavırları aynı ekibin daha rahat çalışmasına neden olması sebebiyle iki yönetmen arasındaki farkı daha yakından görmemize neden oldu. İlk bölüm çekimlerinde 10 dakikalık röportaj ve çeşitli yakın planların çekimine harcadığımız zaman 12 saati geçti. Bu yüzden de yorulan ekip ve ben gerekli etkiyi sağlamakta güçlük çektik. Aynı şekilde kanal yönetimi de uzun süreden memnun kalmayarak yönetmeni değiştirmeye karar verdi.

İkinci bölümde ise yönetmenin daha genç oluşu ve herkesle  sıcak ilişkiler kurması üzerimizde olumlu etki yarattı. Gün boyu yapılan çekimler boyunca yönetmen istediklerini net ve kısa anlatarak bana kamera önündeki performansım için oldukça yardımcı oldu. Bu yüzden de ikinci pogram çekimleri birinciye oranla çok daha başarılıydı. Kısacası yönetmen tercihi hem kamera arkasını hem de kamera önünü etkiledi.

Bu yüzden de eğer TV de program yapıyorsanız ya da yapımcı olarak kariyerinizi geliştiriyorsanız yönetmen seçimi yaparken sunucu ve set ekibi arasında köprü olacak yönetmeni dikkatli seçiniz. İyi bir yönetmen ve kaliteli set ekibi ile inanılmaz güzel programlar hazırlayabilir ve seyircilerinize çok daha kaliteli programlar izletebilirsiniz. Hatta mümkünse yönetmen ile sunucuyu program çekimleri başlamadan bir araya getirebilir ve daha sıcak bir ortamın ilk temelini atabilirsiniz.

Saygılarımla,

 

Rıfat Karlova

http://www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: