h1

Çinlilerin Rekor Kıran Talk Showu: Kang Xi Lai Le

March 6, 2011

Çin aslında ismini günlük hayatımıza onlaca çeşit ürünleri ile yazdıran dev bir ülke. Türkiye’de çok fazla hakkında derin bir bilgi birikimimiz olma sa da aslında onlarda bizi pek fazla tanımıyorlar. Dünyanın en güçlü ülkeleri arasında giderek yerini sağlamlaştıran Çin aynı zamanda sahip olduğu 1.4 milyar nüfus ile de dünyanın en büyük pazarını oluşturuyor. Durum böyle olunca da hangi ürünü üretirseniz üretin ilk hedefiniz ister istemez Çin gibi dev bir ülke oluyor.

Bu dev ülkenin eğlence endüstrisini de incelememiz gerekiyor ki Çinlilerin neleri izlediğini daha yakından anlayabilelim. Çin dediğimiz coğrafya aslında birbirinden iç işleri olarak ayrı 3 farklı coğrafyaya bölünüyor. Bu coğrafyalar Hong Kong, Tayvan ve Kıta Çin olarak göze çarpıyor. Hong Kong tamamen Çin Halk Cumhuriyetinin hakimiyetine geçmiş olmasına rağmen Tayvan halen Çin ile tam bir bütünleşmeye geçmeyerek siyasi bir sorun olarak Uzakdoğu’da kriz bölgesi ihtimalini koruyor.Siyasetin dışında Çin ile ekonomi, kültür ve dil birliği olan Tayvan’ın diğer adı ise  Çin Cumhuriyeti olarak literatürde geçiyor. Kıta Çin’in sansüre açık medyasının tersine Tayvan’da oldukça açık ve demokratik yayın yapan kanallar bulunuyor. Durum böyle olunca da eğlence programlarındaki içerikten tutun da siyaset programlarına kadar Kıta Çin’de bulunamayacak kadar açık program içerikleri ortaya çıkıyor.

Aynı program formatları Hong Kong içinde geçerli. Bu yüzden de Kıta Çin’de yaşayan izleyiciler bu iki bölgenin programlarına yoğun ilgi gösteriyorlar. Hem mantalite hem de sunucuların performansı olarak önde olan Tayvan ve Hong Kong bölgesi Çin’in en çok izlenen programlarına imza atıyorlar. Bugünkü yazımızda da bu programların başında gelen Tayvan yapımı Kang Xi Lai Le (Okunuşu: Kang Şi Lay Lı)’yı inceleyeceğiz.

2004 senesinden bu yana başarıyla yayınlanan bu talk show programı hem Tayvan hem de Kıta Çin’de oldukça fazla izleniyor. Kıta Çin’de internetten izlenen programın videolarının toplam izlenme oranı ise 150 milyonu çoktan devirmiş durumda. Aynı şekilde Çinlilerin yaşadığı Singapur,Makao, Endenozya ve ABD gibi yerlerde de programın sıkı takipçileri bulunuyor. Çok sayıda ünlü Çinli’yi ağırlayan program zaman zaman Tayvan’a gelen yabancı yıldızları da konuk ediyor.

Programın sunucuları Küçük S takma adıyla Dee Xu (Okunuşu: Di Şü) ve aynı zamanda ünlü bir eşcinsel yazar olan Kevin Cai (Okunuşu: Kevin Say). Programın formatı oldukça sade olmasına rağmen stüdyosu gayet renkli bir dizayna sahip bulunuyor. İki sunucunun gelen konuklar ile oldukça cesur sohbetler ederek sundukları programda aynı zamanda yine ünlü bir şovmen olan Zhen Han Dian (Okunuşu: Cın Han Dien)’de bulunuyor. İki sunucu programı kontrol ederken Zhen Han Dian gelen konuklara şakalar yapıyor ve sık sık onların taklitleri ile seyirciyi güldürüyor. Program banttan yayınlandığı için çekimler bir kaç gün öncesinden hazır hale getiriliyor.

Program çekimleri her bölüm için yaklaşık 90 dakika olmasına rağmen yayınlanan kısım 45 dakikadan oluşuyor. Çinlilerin mizah anlayışına göre sürekli arka plana komik sesler ekleniyor ve ekrana yazılar yazılarak görsel bir anlatım sergileniyor. Aksi halde Çinlilerin programı aynı zevkle izleyemeyeceklerini tahmin ediyorum. Çünkü yapılan espriler genelde gelen konuklar üzerinden oluyor ve Çinlilerin çok derin bir mizah anlayışı olmadığı için daha çok çocuksu ve basit esprilere gülmeyi daha çok tercih ediyorlar.

Programa aynı zamanda Tayvan, Kıta Çin ve Hong Kong’un çok sayıda ünlü sanatçısı da katılıyor. Bu sayede oldukça haraketli ve neşeli bir ortam içinde çekimler yapılıyor. Özellikle Dee Xu sivri dili ile konukları sıkıştırırken, Kevin Cai ise daha çok oturaklı ama yeri geldiği zaman muzip esprilerle partnerine destek oluyor.

Program öncesinde konuşulacak konular konuklara önceden dağıtılıyor ve program başlamadan bir saat önce yeniden konuklarla gözden geçiriliyor. Yüzde 60-70 oranında önceden hazırlanmış olarak gerçekleştirilen program içerisinde sunucular ve konuklar o anda akıllarına gelen konuları da anlatabiliyorlar. Gelen şarkıcılar en fazla 1 ya da 2 şarkı söylüyor. Genelde sohbet ağırlıklı olan bu program halen Çinlilerin en gözde programları arasında yer alıyor ve izleyicilerine farklı farklı konularda edilen sohbetleri sunuyor.  Tayvan’dan sevgilerle.

Rıfat Karlova

http://www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: