h1

Başarılı bir Şovmen: Conan O Brien

March 6, 2011

Takip edenler için oldukça değerli bir şov adamı olan Conan O Brien stili ile oldukça renkli ve enerjik bir sanatçı olarak bilinmektedir. Daha eskiye gidersek Conan O Brien ismi SIMPSONS dizisiyle karşımıza çıkacaktır. SIMPSONS’un senaryo yazarlığını yapmasıyla yavaş yavaş tanınan Conan O Brien zaman içerisinde kamera arkasından kamera önüne bir geçiş yaparak dünyanın en ünlü şovmenleri arasına adını yazdırmıştır.

Harvard gibi bir okuldan mezun olması ve 20’li yaşlarında çeşitli yazıları ile adını duyurması ile başlayan kariyeri onu en sonunda Saturday Night Live’da yazarlığa kadar yükseltmiştir. Buradaki başarısı ile giderek yükselen Conan O Brien SIMPSONS dizisiyle yazarlığında zirveye çıkmayı başarmıştır. 1993 senesinde Late Night Show with Conan O Brien isimli programına başlaması ile ünü yavaş yavaş ABD dışına da yayılan Conan giderek milyonlarca hayranı olan uluslararası bir şovmene dönüşmüştür.

Geçtiğimiz yıl Tonight show with Conan O Brien isimli programı Jay Leno ve kanal yönetimiyle olan anlaşmazlık yüzünden sonlandırılmış ve NBC ile olan anlaşması karşılıklı fes edilmiştir.Bir süre ekranlara ara veren Conan O Brien o süre zarfında ABD’de turneye çıkmış ve hayranlarına canlı sahne performansları düzenlemiştir. Müzik ve komediyi birleştirdiği şovları ABD’de oldukça büyük beğeni ile izlenmiştir.

Geçtiğimiz Sonbahar ayında kablolu yayın yapan TBS kanalında Conan isimli şov ile yeniden ekranlara dönen Conan O Brien, hayranları tarafından oldukça sıkı şekilde izlenmeye devam etmektedir. Conan O Brien’ın tv programlarını izleyenler ülkemiz ekranlarının çok fazla görmediği tarzda sohbet programına tanıklık etmektediler. Süre olarak 40 dakika civarı olan Conan O Brien tv şovları ABD’nin çok sayıda ünlü yıldızını konuk etmekte ve onlarla keyifli sohbetler yapmaktadır. Ayrıca stand up tarzında kısa şovlarında bulunduğu program içerisinde ünlülerle yapılan parodiler, canlı müzik performansları, komik klipler ve konuyla ilgili özel hazırlanmış animasyonlar içermektedir. Conan O Brien’ın doğaçlama esprileri ve oldukça keskin zekasını programına yansıtması sayesinde izleyenler oldukça renkli dakikalar geçirmektedirler.

Team Coco isimli bir sitesi de olan Conan O Brien, hayranlarına bu siteden ulaşmakta ve şu anda facebookta 1 milyondan fazla beğeneni bulunmaktadır. 1963 doğumlu olan bu değerli şovmenin ayrıca arkasında ona destek olan ve programlarını hazırlayan oldukça kaliteli bir yapım ekibi bulunmaktadır. Ülkemizde de oldukça sevilen Conan O Brien için  bakın ekşi sözlük yazarları neler yazmaktadırlar:

“Harvard üniversitesini üstün başarıyla bitirmiş the simpsons ile adını duyurmuş metin yazarı,seslendirmen,aktör.katolik irlandalıdır.Esprileri tipik amerikan güldürü unsurlarıyla süslüdür.Yani bizim Cem Yılmaz’a yaklaşamaz bile, ama showman olarak dünyanın en iyilerinden biridir”- noble man.

“Dünya üzerinde bulunan en mükemmel fanlara sahip olan gece hayvanı, turuncu insan.” –robertdowneyjr.

“Doğaçlama ustası, programının ilk 15 dakikası koparır.”- strangermoon

Monologlarında yaptığı esprileri canlandırması,alamet-i farikasıdır Conan’ın. Bir de kötü esprilerden sonra özür dileyerek,hazırladıkları espriyle veya seyirciyle dalga geçerek daha büyük bi kahkaha almayı başarır hep. Ustadır,zekidir,alçakgönüllüdür.”-holysinner.

Görüldüğü gibi Conan O Brien oldukça yetenekli ve insanları eğlendirmeyi başarabilen uluslararası düzeyde bir şov adamıdır. Kendisini hem çok beğeniyorum hem de örnek olarak almaya çalışıyorum ki Türk izleyicilerine çok daha renkli programlar izletebileyim. Hem Conan’a hem de sizlere Tayvan’dan sevgilerimle.

 

Rıfat Karlova

www.rifatkarlova.com

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: