h1

4 Büyük Kanal İncelemesi, Kanal D, ATV, Show TV, Star TV

February 24, 2011

Türkiye’nin ne izlediğine ve televizyonlarımızda nelerin yayınlandığına yakından bakmak istediğim için bu yazıyı hazırlamayı düşündüm. Bu yüzden de 4 büyük kanalın sitelerinde biraz gezindim. Siteler dünya standartlarının oldukça altında.  Renk ve tasarım  olarak gelişmiş ülkelerin TV kanallarının kurmuş oldukları siteler oldukça renkli ve dolu. Bizimkilerde mat ve donuk renkler göze çarpıyor.  Program olarak yabancı ülkelerde ne izleniyor çok fazla yazmak istemiyorum ama en azından internet siteleri için karşılaştırma yapmak isteyenlere bir kaç tane yabancı TV kanalının sitesini vermek istiyorum. Almanların ünlü TV kanalı RTL’nin sitesi: http://www.rtl.de/ Fransızların Canal Plus sitesi http://www.canalplus.fr/ Tayvan’ın CTI kanalı http://www.ctitv.com.tw/ ABD NBC kanalı http://www.nbc.com/

Kısaca bu siteleri gördükten sonra Türkiye televizyonlarının siteleri oldukça basit ve amatör kalıyor. Burada amacım küçük görmek değil fakat durumu da bir şekilde yazmamız gerekiyor ki daha güzel ve kaliteli siteler kurarak izleyicilerimize daha renkli bir hizmet verebilelim. Aynı zamanda program yelpazesinin de genişletilmesi gerekiyor. Sadece dizi ağırlıklı olan televizyonculuk yerine daha bol ve zengin program ile alternatifleri arttırmamız gerekiyor.

İçerik olaran bakarsak ise kanallarımızda yine oldukça büyük sorunlar var. Bu sorunların başında kalitesi düşük programların sayısının oldukça fazla olması geliyor. Özellikle evlilik programları şu anda bizim ülkemizden başka bir yerde bu kadar yoğun izlenmiyor diye tahmin ediyorum. Türk televizyonlarını dizilerin sürüklediği çok açık belli oluyor. Show TV’de  5, Kanal D’de  9, ATV’de 13 ve Star Tv’de 12 tane dizi yayınlanıyor. Durum böyle olunca da diğer program üretimine pek şans kalmıyor. Bu yüzden de dizi harici farklı ve renkli program izlemek isteyen izleyiciler için büyük sıkıntı ortaya çıkıyor.

Show TV’ye yakından bakacak olursak yabancı formatların alıntılandığı yarışmaların olduğunu görüyoruz. Özellikle ÇEMBER isimli yarışmanın içeriği oldukça sıkıntılı. Yarışmacılar eğlendirmekten çok birbirlerine hakaret edip çekiştiriyorlar ve ne yazık ki çok kalitesiz bir yapım seyirci ile buluşuyor. Ayrıca Show Tv’de gözüme batan bir yayın akışı var. Örneğin Yemekteyiz Şefler isimli program 15:45’te başlıyor ve 19:00’da sonlanıyor. Normal bir TV kanalında ve dünya standartlarında bu programın en fazla 16:45’te sonlanması ve arkasından gelen 2 saatte de ayrı 2 program olması gerekiyor. Benim program yaptığım Tayvan’da durum bu şekilde. Yani üretim var ve iyi kötü 45’er dakikalık programlar ile o süre dolduruluyor. Türkiye’de de böyle olsa belki yep yeni yüzler ve programlar izleyebilirdik. O zaman arasına gezi, yemek, sağlık, yaşam programları yapılması daha iyi bir alternatif olur.

Star TV’ye bakacak olursak bir iki tane şov programı ile tutunmaya çalışıyor fakat GECEKONDU isimli program ancak gece 1’de başlayabiliyor. Yani bu program açıkçası gözden düşmüş bir şekilde 12 sonrasında izlenilmeyi bekliyor. Komedi Dükkanı’da gece 23’te ancak ekrana getiriliyor. İzleyici yorumlarına ekşi sözlükten bakıyorum da Gecekondu programının yayın süresine haklı olarak epey bir eleştiri yapılmış.

Kanal D kısmında da aynı şekilde bir program akışı var. 4 sene öncesindeki programlarda her hangi bir yenilik yapılmadan aynı isimler ve aynı yüzlerle izlediğimiz programlar göze çarpıyor. Beğendiğim bir program olan Genç Bakış  devam ediyor. Beyaz Show daha çok konser havasına bürünmüş ve sohbet programı özelliğini kaybetmiş olmasıyla göze  çarpıyor. Gençlerin en beğendikleri programların başında da Okan Bayülgen’in şovları geliyor. Okan Bayülgen sanıyorum Türkiye’de en çok kendini yenileyen TV yüzü olarak öne çıkıyor.

ATV bir kaç yarışma ve dizi ağırlıklı programcılık tercih etmiş durumda. Sitesi de oldukça sade.  Gözüme çarpan bir detay da yer yer sitelerde imla hatalarının olması. Çok küçük ama son derece önemli bir detay. Ayrıca şovmen sayısı çok kısıtlı. Beyazı Öztürk 41, Okan Bayülgen 45 yaşında. Yeni nesil bir tek Hayrettin var 26 yaşında. Onun da CV’sini okudum ne yazık ki yabancı diller kısmındaTürkçe’ye aşina diğerlerine yabancı gibi bir yazı yazılmış. Eğer şakaysa sorun yok ama ciddi ise o zaman sıkıntı var demektir. Diğer şovmen arkadaşlara bakıyorum ama aklıma gelen kişi sayısı çok fazla ilerlemiyor. Yavuz Seçkin , Ceyhun Yılmaz aklıma gelen diğer isimler. Bu da sanırım bu sektörde tutunmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha bizlere gösteriyor.

Kısaca kanallarımızın durumu ve izlenilen programlar bu şekilde gözüme çarptı. Sohbet programları kısmından tutun da gezi programlarına kadar eklenmesi gereken çok yapım var. Tabii ki de bu benim yorumum. Sizlerin bu konuda  eklemek istedikleri varsa yorumlarınızı bekliyorum. Daha güzel bir televizyon dünyası  dileklerimle yazımı noktalıyorum.

Tayvan’dan sevgilerimle,

Rıfat Karlova

http://www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: