h1

Dizi sürelerinin kısaltılması

February 22, 2011

Son zamanlarda oldukça yoğun tepkiler alan bir konuydu ve RTÜK geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Türkiye’de yayınlanan dizi sürelerine yeni bir düzen getireceğini belirtti. Şu anda kesin bir uygulama olmasa da en azından RTÜK’ün bunu artık görmüş olması bile sevindirici. Renkli Televizyon olarak hem Türk eğlence endüstrisini geliştirmek hem de Türkiye’ye daha kaliteli bir ekran hayatı kazandırmak istediğimiz için bu habere oldukça fazla sevindiğimi belirtebilirim. Ülkemizde süreleri aşırı uzun olan dizilerin hem set çalışanlarına hem de oyunculara getirdiği yükün de azaltılması açısından oldukça önemli bir karar. Ayrıca senaristlerden tutun da tüm sektörde bulunan kişilerin de en az benim kadar sevindiğini tahmin etmek zor değil. (En azından benim düşüncem bu yönde.)

Dileğimiz sürelerin azalırken kalitenin de artması ve açıkçası artık genel konulardan uzaklaşarak daha yaratıcı dizilere yönelinmesi. Böylece oyuncular içinde yeni ve farklı roller yaratılabileceğini düşünüyorum. Sürekli acı ve mafya ilişkilerini anlatan diziler aynı zamanda toplumumuzu da pek olumlu etkilemiyor diye tahmin ediyorum. Aynı konu mizah için de geçerli, daha özgün ve yaratıcı konuların işlenilmesi ekranlara  çok farklı tatlarda diziler kazandırabilir. Amerika’da çekilen 20 dakikalık dizilerin ne kadar etkili olduklarını biliyoruz. Simpsons ve Family Guy gibi çizgi diziler oldukça başarılı ve hayal gücünü zorlayan senaryolarla üretiliyorlar. Elbette ki bütçeler ve kültürel ortam tartışılamaz ama Türkiye’nin de artık dünyada gelişen akımları takip etmesi ve kabuğunu kırması gerekiyor.  İyi senaristlerimiz var, kaliteli oyuncularımız var tek sorunumuz uluslararası piyasa tecrübemiz ne yazık ki yok, bunu da zamanla kazanırsak inanıyorum çok daha iyi işlere imza atacağız. O yüzden yurt dışında TV ve sahne alanında kariyer geliştirmek oldukça önemli. Açıkçası ben bu yüzden Uzakdoğu’da daha uzun kalmayı düşünüyorum ve yurt dışındaki yapımları elimden geldiğince daha yakından takip edip sektörle paylaşıyorum.

Konumuza yeniden dönersek, Amerikan dizileri içerisinde her ne kadar uzun süredir yayınlanıyor olsa da benim son günlerde daha fazla izlemeye başladığım 30 ROCK dizisinden tutun da daha onlarca komik diziye bakarsak süreler 20-40 dakika arasında kuruluyor ve bu yapımlar oldukça kaliteli bir şekilde işleniyorlar.  Dizileri yazanlar da çekenler de daha rahat ve kaliteli bir ortamda üretim yapıyorlar. Dileğimiz aynı ortamın Türk dizileri için de sağlanması ve kalitenin arttırılması. Uzakdoğu’da da süreler oldukça kısıtlı. Çin dizileri daha çok tarihi konulardan besleniyor. Koreliler aşk ve romantizm dizilerinde başarılılar. Japonlar ise her zaman yazdığım gibi en yaratıcı olan toplum ve her türlü konuda senaryo üretebiliyorlar. Dileğimiz bu kararın bir an önce uygulamaya konması ve Türk dizi sektörüne rahat bir nefes aldırması. Ayrıca izleyicileri de açıkçası sıkan bu durumun bir an önce düzeltilmesi hepimizi mutlu edecek.

Sevgilerimle,

Rıfat Karlova

http://www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: