h1

Televizyonculuk Üzerine Kitap Önerilerim

May 12, 2010

Uzun zamandır Tayvan’da televizyon ve sahne üzerine kariyerimi geliştiriyorum. Bir taraftan da televizyonculuğun tarihsel gelişimini, trendlerini ve gelecekte olacak değişimlerini inceleyemeye çalışıyorum ki, bu sayede bu alanda daha sağlam adımlar atabileyim ve ortaya daha kaliteli işler çıkarabileyim. Kariyerimi bilgisel olarak da beslemeye çalışıyorum, aksi halde bu kadar hızlı değişim gösterebilen bir sektörün nereden ve nasıl bir yerlere  geldiğini daha iyi kavrayabileyim.  Bu yüzden de bir süredir  bu alanda kariyerleri olan yazarların yazdığı kitapları okuyorum. Türkçe ne yazık ki bu kadar zengin kaynak bulunmadığı için genellikle okuduğum eserler İngilizce oluyor.  Tayvan’da yaşadığım için daha çok Amerikalı yazarlarının eserleri ön plana çıkıyor. Yazanların çoğu az önce de belirttiğim gibi televizyonun en hızlı gelişim kaydettiği ve milyarlarca dolarlık bir sektör olarak dünyanın neredeyse her yerine yayıldığı ABD’de de yaşıyor. Amerikalıların arkasından İngilizler geliyor. İngiltere’de BBC kültürü ve daha sonrasında gelişen akımlarla İngilizlerin Avrupa’dan başlayarak ABD’ye uzanan bir etki alanı yarattıklarını görüyoruz.  Özellikle İngilizcenin kıtalararası gücü sayesinde bu iki ülkenin televizyon programcılığı dünyanın farklı yerlerinde kendine pazarlar bulabiliyor. Fransızların da aynı şekilde bir avantajının olduğunu belirtmek istiyorum. Türkiye olarak bizim televizyonumuz da özellikle Amerikalı programların alıntılanması ile üretimininin yüksek bir bölümünü gerçekleştiriyor. Amerikan dizileri ve filmleri sürekli olarak ülkemiz kanallarında kendine müşteri buluyor.  Aynı şekilde son dönemler de Türk dizileri içerisinde bulundurduğu dram ve aşk öğelerinin kabul gördüğü Ortadoğu’daki Arap ülkelerinde kendine pazar yaratmış gözüküyor.

Kitapların herbirinin özetlerini ne yazık ki yazamıyorum ama en azından içlerinden beğendiklerimi paylaşıyorum ki bu alanda okuyan ve okumak isteyenlere az da olsa yardımcı olabileyim. Bunu başarabilirsem de ne mutlu bana.

Jonathan Bignell “An Introduction to TV”  Routledge,2004.

Jeremy Tunstall “Television Producers” Routledge, 1993.

Anne Cooper ” Global Entertainment Media” Lawrence Erlbaum Association,2005.

Todd Gitlin “Inside Prime Time” Univ. of  California Press, 1983.

Jane Blanksteen, Avi Odeni “TV Careers behind the Scree” John Wiley and Sons Inc.

Colin Hast “Program Making” Focal Press, 1999.

Ronald J. Compesi, Ronald E. Sherrrifs “Allyn and Bacon Co. 1990.

Jonathan Gray “Television Entertainment ”  Routledge, 2008.

Sun TZU ” The Art of War”   Bu kitap Çin savaş sanatları ve taktikleri üzerinebir kitap. İçerisinde Ünlü Çinli savaş stratejisti Sun TZU ‘nun hayatın her alanında kullanabileceğimiz çok güzel tespitleri ve öüğütleri var. Televizyoncuların mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

Graeme Burton”Talking Television” Arnold Publisher, 2000.

John Sinclar, Graeme Turner ” Contemporary world of Television” British Film Institute, 2004.

John Ryan, William M. Wentworth “Media and Society” Allyn and Bacon, 1999.

Hepinize iyi okumalar ve kariyerini televizyon-sahneye adamış herkese bol şans.

Uğur Rıfat Karlova

http://www.rifatkarlova.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: